Sektör Bültenleri

54 Tekstil Ürününde  Yeni Gümrük Vergisi

54 Tekstil Ürününde Yeni Gümrük Vergisi

by 31 Mayıs 2015 0 comments
BAKANLAR Kurulu, 54 grup tekstil ve konfeksiyon ürününde uygulanan ilave gümrük vergisinin minimum ve maksimum oranlarında değişikliğe gitti. Daha önce bazı ülke grupları için ayrı ayrı belirlenen minimum ve maksimum ilave gümrük vergi oranları eşitlendi. Buna göre gümrük vergisi oranları tekstil ürünlerinde kilogram başına minimum 1.25, maksimum 4.25 dolar, konfeksiyon ürünlerinde ise kilogram başına minimum 5,5 ve maksimum 20 dolar olarak tespit edildi.
ORANLAR DEĞİŞTİRİLDİ
Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre pamuklu mensucat, kabanlar, mantolar, takım elbiseler, gömlekler gibi 54 grup tekstil ve konfeksiyon ürününde “En az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemelerinden yararlanacak ülkeler, gelişme yolundaki ülkeler ve diğer ülkelerden oluşan ülke gruplarına uygulanan ilave gümrük vergilerinin minimum ve maksimum seviyesi” yeniden belirlendi.
VERGİLER EŞİTLENDİ
Daha önce bu ülke grupları için ayrı ayrı olarak belirlenen minimum ve maksimum ilave gümrük vergi oranları eşitlenirken, söz konusu ülke grupları için tekstil ürünlerinde kilogram başına minimum 1.25, maksimum 4.25 dolar, konfeksiyon ürünlerinde ise kilogram başına minimum 5,5 ve maksimum 20 dolar olarak tespit edildi.
İthalat rejiminde değişiklik kararıyla ilgili Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:
ORANLAR DEĞİŞİYOR
“54 ürün grubunda yer alan tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin ithalatında 15 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde mevcut gümrük vergisine ek olarak ilave gümrük vergisi (İGV) tahsil edilmektedir. Bu kapsamda tekstil grubunda, belirlenen ülkelere göre değişmek üzere yüzde 3 ile yüzde 20 arasında; konfeksiyon grubunda ise yüzde 17 ile yüzde 30 arasında değişen ilave gümrük vergisi tahsil edilmektedir. Mezkur ilave verginin yanı sıra tekstil ithalatında kilogram başına 0,75 dolarla 1,25 dolar konfeksiyon ithalatında ise 3,5 dolarla 5,5 dolar arasında değişen minimum spesifik vergiyle tekstil grubu ithalatında kilogram başına 3,75 dolarla 4,25 dolar konfeksiyon ithalatında 16 dolarla 20 dolar arasında değişen maksimum spesifik vergi uygulaması bulunmaktadır.
VERGİLER EŞİTLENDİ
Daha önce karar kapsamı ülke grupları için ayrı ayrı belirlenen minimum ve maksimum ilave gümrük vergi tutarları eşitlenerek tüm ülke gruplarına diğer ülke grupları için uygulanan minimum ve maksimum tutarların uygulanmasına karar verilmiştir. Bu çerçevede, tüm ülke grupları için tekstil ürünlerinde kilogram başına tahsil edilecek minimum ilave gümrük vergisi 1,25 dolar, maksimum ilave gümrük vergisi 4,25 dolar; konfeksiyon ürünlerinde ise kilogram başına tahsil edilecek minimum ilave gümrük vergisi 5,5 dolar, maksimum ilave gümrük vergisi 20 dolar olarak belirlenmiştir.”

Yorum Yok

Konuya Yorum Ekleyin

Yorum Yok!

Yazıya Yorum Ekleyin.

Verileriniz Güvenlik Altındadır!E-Posta Adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır..


− iki = 5