Sektör Bültenleri

Ankaralı ‘şarj engeli’ne takılmayacak

Ankaralı ‘şarj engeli’ne takılmayacak

by 13 Kasım 2015 0 comments

90 binden fazla engelli vatandaşın yaşamını sürdüğü Başkent Ankara’nın merkezi Kızılay, engelli bireylerin çalışma hayatına kazandırıldığı Ç’engel Kafe’nin yanı sıra ilk engelli araç şarj istasyonuyla da tanıştı. Yaklaşık 30 yıldan bu yana kentte başarılı projelere imza atan MFZ Grup ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen kafe ve şarj ünitesi, Sakarya Caddesi’nde hizmet vermeye başladı.
Engelli vatandaşların toplumda karşılaştıkları en önemli sorunlardan birinin de ‘görmezden gelinme’ olduğuna dikkati çeken MFZ Grup ortaklarından Muhanver Gözüm, hizmete sundukları istasyonun, engellilerin günün her saatinde Ankara’nın sokaklarında şarj sorunu olmadan özgürce gezebilmeleri adına çok önemli bir adım olduğunu belirtti.
Çankaya Belediyesi ile yürüttükleri çalışma kapsamında Kızılay’da bir ilke imza attıklarının altını çizen Gözüm, şunları söyledi:
“Kızılay Meydanı sadece Ankara’nın değil, ülkemizin de simge meydanlarından biri. Milyonlarca Ankaralı’nın gün içinde giriş çıkış yaptığı Kızılay, engelliler için de en önemli adreslerden. Ancak özellikle bedensel engelli bireyler, kullandıkları araçların şarjının bitebileceği düşüncesiyle evlerinden çıkmak istemiyor. Çıksalar da mümkün olan en kısa zamanda yeniden evlerine dönmeyi tercih ediyor. Kızılay başta olmak üzere Başkent’in farklı noktalarında bu sıkıntının giderilmesi, engellilerin sosyal yaşama daha fazla katılabilmeleri için farklı hizmetlerin hayata geçirilmesi gerekiyor. MFZ Grup olarak inşa ettiğimiz projelerde engellilerin haklarını korumaya dikkat eden bir firmayız. Engelli kardeşlerimizi sosyal yaşama da entegre edebilmek için, bölgenin ilk elektrikli engelli araç şarj istasyonunu Çankaya Belediyesi ile hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”
Gözüm, Sakarya Caddesi girişinde yer alan istasyonun engelli araçlarını ücretsiz şarj edebilmelerine olanak tanıdığını kaydederek, “Şarj ünitesi, toplam 3 engelli aracının aynı anda şarj olabilmesini sağlıyor. İstasyon, engellilerin ergonomisi gereği butona basma ihtiyacı olmadan, sadece kabloyu çekerek araçlarını şarj edebileceği şekilde tasarlandı. Geçtiğimiz günlerde Sakarya Caddesi’nde açılan ve engellilerin iş yaşamına entegre edildiği Ç’engel Kafe’nin açılışında da oldukça ilgi gören istasyon, Kızılay’daki önemli bir eksiği giderecek. Bu sayede engelli kardeşlerimiz şarj sorununu düşünmeden Ankara’nın her yerine özgürce gidebilecek. Değerli iş adamı dostlarımızın da engelli bireylere yönelik çalışmalar hayata geçirmelerini yürekten istiyoruz” dedi.
Ç’engel Kafe’nin dekorasyonuyla da birebir ilgilendiklerinin altını çizen Gözüm, önümüzdeki dönemde de engellilerin topluma kazandırılmasına yönelik projeler üretmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Yorum Yok

Konuya Yorum Ekleyin

Yorum Yok!

Yazıya Yorum Ekleyin.

Verileriniz Güvenlik Altındadır!E-Posta Adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır..


+ iki = 9