Sektör Bültenleri

Ankara’nın Alışveriş Merkezine İhtiyacı var!

Ankara’nın Alışveriş Merkezine İhtiyacı var!

by 9 Ocak 2016 0 comments

Modern dünya “tüketim” alışkanlıklarının da değişmesine neden oldu. Daha hızlı, daha pratik ve daha etkili çözümler arayan tüketicilerin imdadına ise alışveriş merkezleri yetişiyor.

Türkiye’de şu an 349 AVM bulunuyor. Toplam 42 alışveriş merkezine sahip Ankara ise kişi başına düşen AVM sayısı bakımından ülke birincisi…

Kimi zaman Ankara’daki AVM sayısının fazlalığının tartışıldığını, alışveriş merkezleri nedeniyle küçük esnafın kan ağladığını söyleyenleri duyuyorum. Alışveriş merkezlerinin ilk açıldığı dönemler için bu doğruydu. Küçük esnaf bir anda karşısında dev marketleri, ünlü mağazaları görünce şaşkına dönüp, geleceği için fena halde karamsarlığa düşmüştü.

Ancak durumun bu kadar felaket olmadığını herkes kabul etmeli…

Arkadaşlarınızla mağazalarda alışveriş yaptıktan sonra bol çeşitli restoranlarda yemeğinizi yiyebilir, pantolonunuzu alt kattaki terziye bıraktıktan sonra üst kattaki sinemada vizyon filmlerini seyredebilirsiniz. Tüm bunları aynı mekan içinde kolayca yapabilmek eminim herkese cazip geliyor…

Alışveriş merkezleri sunduğu avantajlar, farklı alternatifleri bir arada sunması, her yaşa ve cinsiyete hitap edebilmesinin yanında artık alışveriş dışında zaman geçirmek için de tercih edilir hale geldi.

AVM’ler gelen ziyaretçilere çok farklı etkinlikler planlayarak, mekanın yalnızca ‘para harcama’ odaklı değil, eğlence konusunda da iddialı olduğunu öne çıkarıyor.

Sonuç olarak, özellikle Ankara gibi havası sert kentlerde alışveriş merkezlerine çok daha fazla ihtiyaç olduğuna inanıyorum.  Kusura bakmasın kimse bu soğukta sıcak mağazadan ayaza çıkmak, arabasını yıkamacıya verip başında durmak ya da park için otopark aramak istemez. İstemezükçüleri bilmem tabi….

Yorum Yok

Konuya Yorum Ekleyin

Yorum Yok!

Yazıya Yorum Ekleyin.

Verileriniz Güvenlik Altındadır!E-Posta Adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır..


dokuz × 7 =