Sektör Bültenleri

İhracatçılara ahşap uyarısı

İhracatçılara ahşap uyarısı

by 7 Şubat 2015 0 comments
DIŞ ticarette kullanılan ahşap ambalajların ISPM 15 standartına uygun olmadığını tespit edilince ihracatçı firmalara “imajımız zedeleniyor” uyarısı geldi. Firmalara gönderilen yazıda “AB, ahşap malzemeler nedeniyle Türkiye menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilebilir” denilenerek ihracatçıya “azami itinayı gösterin” resti çekildi.
11 OLUMSUZ BİLDİRİM ALINDI
Ekonomi Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’nin ihracatta kullandığı ahşap ambalaj malzemelerinin uluslararası mevzuata uygun olmadığını tespit etti. Standart dışı ahşap malzeme nedeniyle de 2014 yılı kasım ve aralık ayında 11 olumsuz bildirim alındığı belirtildi.
Firmalara gönderilen uyarı mektubunda alınan bildirimlerin büyük bir kısmının bitkisel ve hayvansal ürünler dışındaki malların ihracatında kullanılan ahşap ambalaj malzemeler olduğuna dikkat çekildi. Yazıda, “İhracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin 4 Aralık 2011’de Resmi Gazete’de yayınlanan Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre işleme tabi tutulmuş ve uluslararası mevzuat hükümlerini ifade eden ISPM15 standardına göre işaretlenmiş olması gerekir” ifadesi yer aldı.
ÜLKENİN İTİBARI ZEDELENİR
Uyarı mektubunda AB ve diğer ülkelerden alınan bu bildirimlerin elektronik sistem üzerinden diğer ülkeler tarafından da görülebildiği kaydedilerek, “Bu nedenle ülkemizin bu alandaki imajının zedeleniyor. AB üyesi ve diğer ülkeler tarafından ülkemiz menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilmemesini teminen ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin uluslararası mevzuata uygun olması ve ihracatçıların azami itinayı göstermeleri gerekir” denildi.
ISPM 15 STANDARDI NEDİR?
İhracatta kullanılan ahşap abmbalaj malzemelerinin Türkiye’nin de üye olduğu Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu (IPPC) Genel Kurulu’nun 2002 yılında kabul ettiği ISPM 15 standardına uygun olması gerekiyor. ISPM 15 standardına göre ihraç edilen ürün ne olursa olsun, her türlü ahşap ambalaj malzemesinin kalınlığının 6 milimetreden az olanlar hariç ısıl işlemden geçirilmesi ve işaretlenmesi şartı bulunuyor. Isıl işlem veya metil bromür fümigasyonuyla işaretleme ise ancak yetkili firmalar tarafından yapılıyor. ISPM 15 standardının uygulanmasında tüm sorumluluk üye ülkelerde bulunuyor. İhracatçı ve ithalatçının ise malzemelerin üstünde yer alması gereken ISPM 15 standardını kontrol etmesi gerekiyor.

Yorum Yok

Konuya Yorum Ekleyin

Yorum Yok!

Yazıya Yorum Ekleyin.

Verileriniz Güvenlik Altındadır!E-Posta Adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır..


− dört = 4