Sektör Bültenleri

Rusya Krizi Gayrimenkulü Teğet Geçer

Rusya Krizi Gayrimenkulü Teğet Geçer

by 16 Aralık 2015 0 comments

Türkiye ve Rusya arasında tırmanan kriz her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Bu durum Rusya ile ekonomik ilişkileri olan sektörlerde de ‘alternatif’ arayışlara yol açıyor.

Bazı çevreler iki ülke arasındaki sorun nedeniyle Ruslara gayrimenkul satamama riskinin oluştuğunu gündeme getirse de yakın zamanda sorun oluşturmayacaktır. Rus yatırımcıların Türkiye’ye karşı tepkisi hemen olmasa da gelecek dönemlerde konut sektöründe de kendini gösterebilir, ama bu tepki beklenen ölçüde sert ve hızlı gerçekleşmeyecek.

Son yıllarda yerleşmek için ülkemizi seçerek “artık bizlerden biri durumuna gelen” Rusların, Türkiye’ye duygusal bağlılığı oldukça fazla.

İki ülke arasında sorunlar olabilir ancak ben bunun halklar arasına ineceğini düşünmüyorum. Çünkü yıllar bizi birbirimize iyice kaynaştırdı. Bugün sahil yöreleri ile özellikle Antalya ve İstanbul’da çok büyük Rus nüfus mevcut.

Yine de Türkiye’nin, gayrimenkul ve konutta Rus yatırımcıların yerine doldurabilecek çok farklı enstrümanları, alternatifleri var.

TÜİK’in yabancılara konut satışı verilerini incelediğimizde Almanya, Rusya ve İngiltere öne çıkıyor. Son aylarda başta Iraklılar olmak üzere Suudi Arabistan ve diğer bazı orta doğu ülkelerinden alımların ciddi bir seviyeye geldiğini görüyoruz.

Eğer Ruslar alım yapmazsa Türkiye, Türk Cumhuriyetleri’ne, Kuzey Afrika’ya yönelebilir. Ancak bunlardan önce bizim hedefimizde yurt dışında yaşayan ve sayıları 5 milyonu bulan Türk kökenli vatandaşlar var. Döviz kuru halen onlar için avantajlı bir seviyede.

Hükümetin, gurbetçilerin gayrimenkul ve konut alımlarında kolaylık sağlayacak bir paket açıklaması durumunda, Rusya ile krizin negatif etkisinin bizi teğet geçeceğine inanıyorum.

Yorum Yok

Konuya Yorum Ekleyin

Yorum Yok!

Yazıya Yorum Ekleyin.

Verileriniz Güvenlik Altındadır!E-Posta Adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır..


1 + = yedi