Sektör Bültenleri

Tıbbi cihaz ithalatı zorlaşıyor

Tıbbi cihaz ithalatı zorlaşıyor

by 18 Mayıs 2015 0 comments
EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’de üretilen elektrikli sandalyelerden hasta yataklarına, tıbbi cihazlardan hastane mobilyalarına kadar birçok alanda vergi oranları ve gümrük işlemleriyle ithalatı zorlaştırıcı tedbir alacaklarını açıkladı.
OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, Bakan Zeybekci’ye sektörel problemlerle ilgili bilgi verdi. Medikal sanayi üreticileri, görüşmede Türkiye’de hastane yataklarından tıbbi teşhis ve tanı cihazlarına birçok tıbbi cihaz ve araç gerecin yurt dışından alındığına dikkat çekti.
İTHALAT UYARISI
Sektör temsilcileri, “Türkiye’de bu ürünleri çok başarılı bir şekilde üretiyorken ve dünyanın her yerine satarken şu an gündemde olan Şehir Hastaneleri Projeleri’nde maalesef sonuçlanan projelerin hiçbirine ürün veremedik” sıkıntısını Bakan Zeybekci ile paylaştı. Sağlık Bakanlığı’yla yapılan görüşmeler sonucunda, yüzde 15 yerli katkı zorunluluğunu şartnamelere eklendiğini hatırlatan sanayiciler, tedarikçi firmaların Türkiye’den aldıkları beton, çimento, demir, doğrama gibi ürünleri yerli katkı olarak saydırıp hastanenin iç teçhizatlarında kendi ülkelerinin ürünlerini kullandıklarına dikkat çekti. Medikal sanayi temsilcileri, “Şehir hastanelerinin yatakları biz üretirken yurtdışından gelecek” uyarısını yaptı. Medikal sektöründe dünyadaki önemli fuarlarda Türk firmalarının karşılaştıkları sıkıntılar da dile getirildi.
ZORLAŞTIRALIM
Zeybekci, “Alım heyetlerinin dışında bazı ülkelerde nokta satış yapmalısınız. Herhangi bir ülkenin sağlık bakanını buraya getirmelisiniz bunun için ne gerekiyorsa destek verebiliriz” dedi. Türkiye’de üretilen elektrikli sandalye, yatak, taşıma transfer, hasta transfer, tıbbi cihazlar, hastane mobilyalarına kadar yurt dışından giren her şeye karşı vergi oranları ve gümrük işlemleriyle ithalatı zorlaştırıcı tedbirler alınması gerektiğini belirten Bakan Zeybekci, “Özel bir çalışma yapalım OSTİM ve diğer bölgelerle. Kim ne yapıyor? Bundan sonra da bununla ilgili ithalatı zorlaştırıcı tedbirler alalım. Elektrik-elektronik, el aletleri, deri, mobilya, cep
telefonu, tablet bilgisayarda tedbirleri aldık” dedi.

Yorum Yok

Konuya Yorum Ekleyin

Yorum Yok!

Yazıya Yorum Ekleyin.

Verileriniz Güvenlik Altındadır!E-Posta Adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır..


yedi × = 35