Sektör Bültenleri

Yeni Asgari Ücret Kuyuyu Kurutmamalı

Yeni Asgari Ücret Kuyuyu Kurutmamalı

by 20 Aralık 2015 0 comments

Yeni asgari ücretin artırılmasına yönelik bazı işveren temsilcilerinin destekleyici ifadesi ile “tulumbaya su koyacak” deniliyor. Yeni asgari ücret tulumbaya su mu koyacak yoksa kuyuyu mu kurutacak göreceğiz.

  1. hükümeti oluşturan AK Parti’nin seçim öncesi 1,300 lira olarak vaat ettiği asgari ücretle ilgili esnaf ve KOBİ’lerin çekinceleri bulunuyor. Yaklaşık 12 milyon kadar çalışanı ilgilendiren asgari ücret, 2015 yılı birinci dönemde brüt 1.201,50 TL, net 949,07 TL olarak, ikinci dönemde ise brüt 1.273,50 TL, net 1.000,54 TL olarak uygulanmıştı.

Asgari ücret esnaf ve KOBİ’lere ek maliyet getiriyor. Zaten zor olan şartlar biraz daha zorlaşacak. Karlılığın olmadığı yerde maliyete katlanmak oldukça zordur.

Asgari ücretin net bin 300 liraya yükseltilmesinin işverene kişi başı aylık 450 lira civarında ilave maliyeti olacaktır. Ayrıca asgari ücret artınca, iş yerindeki diğer çalışanlar da ücretlerine artış isteyecek. Yani gerçekte bu maliyetlerin daha üstüne çıkılacak. Zincirleme artışların olacağı açık. Asgari ücrette elbette artış yapılsın. Ancak bu paranın harcama şeklinde piyasaya dönmesi belli bir süre alacaktır. Ayrıca yüzde 30’luk bir artış yabancı KOBİ’ler ile rekabet edebilmeye engeldir.

Bilindiği gibi başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim vaadindeki 1300 net asgari ücret ocak ayından itibaren yürürlüğe geçecek gibi duruyor. Ancak mevcut asgari ücretin net 900 TL olduğunu düşünürsek 1300 TL yaklaşık olarak %45 oranında esnaf ve KOBİ’lere maliyet gibi olacak. Tabii doğal olarak ücrete bağlı SGK primleri ve vergiler ile aynı oranda artacak.

İşverenin çalışana ödediği maaş en azından kendi iş ilişkisi içinde düşünülebilir. Sonuçta her iyileştirme verim ve memnuniyeti artırabilir.

Lakin SGK ve vergi yükünün %50 oranında artması şu anda büyük kamburlar oluşturabilir. Sonuçta küçük esnaf yanında beş kişi çalıştığında bu çalışmaların aileleri ile birlikte yine en azından 20 kişi geçimlerini işyerlerinden temin ediyor. Bunun sonuncunda işten toplu çıkarmalar ve diğer yan etkileri göz önüne alınarak belli bir geçiş sürecinde hükümetimizin SGK primlerinde indirim yapmasının sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Yorum Yok

Konuya Yorum Ekleyin

Yorum Yok!

Yazıya Yorum Ekleyin.

Verileriniz Güvenlik Altındadır!E-Posta Adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır..


dört × = 36